۷ ویژگی مهم برای بازاریابی دیجیتال

digital marketing

در دنیای مدرن امروزی، اگر می‌خواهید شرکت شما مزیتی نسبت به رقبایتان داشته باشد، باید بازاریابی دیجیتال را جدی‌تر بگیرید. امروزه مشتریان و شرکت‌ها زمان زیادی را به صورت آنلاین سپری می‌کنند، بنابراین باید راهی برای حضور داشتن در کنار مشتریان خود در فضای دیجیتال را پیدا کنید.

از طرف دیگ، زمانی که قصد دارید کسب و کار خود را توسعه دهید، اجرای دیجیتال مارکتینگ که همیشه در حال تغییر و تحول است، دشوارتر خواهد بود. به این ترتیب باید از استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ پیروی کنید که انعطاف‌پذیری مجموعه شما را از بین نبرد و بتوانید به سرعت تجارت و کسب و کار خود را توسعه دهید.

استراتژی دیجیتال چیست؟

به عبارت ساده، استراتژی بازاریابی دیجیتال مجموعه ای از فرایندها است که با استفاده از ابزارهای آنلاین، شما را به اهداف در بهبود مجموعه خود هدایت می‌کند. بیایید با اشاره به این نکته شروع کنیم که اصطلاح استراتژی ممکن است شما را بترساند، اما نگران نباشید، زیرا هدف اصلی ما از استراتژی در این متن، ایجاد یک مکانیزم بازاریابی دیجیتال مؤثر است.

به عبارت دیگر، استراتژی برنامه ای است برای انجام کارهایی که شما را به هدف یا اهداف مورد نظرتان نزدیک می‌کند. به عنوان مثال، هدف ایده‌آل شما ممکن است افزایش ۲۵ درصدی فروش محصولات شرکت از طریق وب سایت نسبت به سال گذشته باشد. بسته به اندازه کسب و کا، استراتژی دیجیتال شما ممکن است اهداف و اجزای مختلفی داشته باشد.

۷ ویژگی مهم برای بازاریابی دیجیتال

شما ممکن است استراتژی دیجیتال را با بازاریابی دیجیتال اشتباه بگیرید، بنابراین در اینجا نحوه تشخیص تفاوت این دو معقوله جدا را بررسی می کنیم.

همان‌طور که در بالا ذکر شد، استراتژی دیجیتال مجموعه ای از ویژگی‌هایی است که به شما در دستیابی به اهداف ایده‌آل مجموعه کمک می‌کند. از سوی دیگر، بازاریابی دیجیتال، اجزا یا کارکردهایی هستند که در چارچوب یک استراتژی دیجیتال طراحی شده و مجموعه را به سمت هدف نهایی خود هدایت می‌کنند. پس برای بازاریابی دیجیتال و پیشبرد صحیح استراتژی دیجیتال مجموعه خود را باید در این ۷ بخش دنبال کنید.

7 ویژگی مهم برای بازاریابی دیجیتال
۷ ویژگی مهم برای بازاریابی دیجیتال

۱. هویت خریدار شرکت خود را ایجاد کنید

در تجارت آفلاین و آنلاین باید مشتریان خود را بشناسید. یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ زمانی بهترین نتیجه را دارد که بر اساس هویت خریدار باشد، بنابراین اولین قدم در توسعه یک استراتژی دیجیتال، تعیین هویت خریدار است.

هویت خریدار یک هویت فرضی است که بر اساس مشتریان ایده‌آل مجموعه تعریف می‌شود. فرآیند تعریف شخص دیجیتال با تحقیق و پرس و جو از مشتریان فعلی شرکت انجام خواهد شد. اطلاعاتی که برای شناسایی خریدار جمع‌آوری می‌کنید باید از افراد واقعی باشد. اگر از حدس و گمان برای تعریف هویت خریدار استفاده می‌کنید، احتمالاً استراتژی بازاریابی شما اشتباه می‌شود.

۲. شناسایی اهداف و یافتن ابزار لازم

اهداف بازاریابی شما باید همیشه مطابق با اهداف اصلی مجموعه تعریف شوند. به عنوان مثال، اگر هدف شرکت افزایش ۲۰ درصدی فروش آنلاین است، وظیفه شما به عنوان یک خرده فروش آنلاین ایجاد مکانیزمی است که از طریق آن بتوانید ۵۰ درصد مشتریان بیشتری نسبت به سال گذشته به وب سایت خود جذب کنید.

از طرف دیگر، هدف شما هر چه باشد، باید بدانید که چگونه آن اهداف را ارزیابی کنید. در اینجا اهمیت ابزارهای مورد نیاز برای بازاریابی آنلاین است. محاسبه اثربخشی یک استراتژی دیجیتال برای هر شرکت متفاوت است، همچنین باید با توجه به معیارهایی که برای هدف شرکت خود در نظر گرفته‌اید، انجام شود. محاسبه اثربخشی استراتژی دیجیتال شما برای آینده شرکت شما بسیار مهم است، زیرا پارامترهای مورد بحث در این بررسی را می‌توان برای بهینه‌سازی این استراتژی‌ها در آینده مورد استفاده قرار داد.

۳. بررسی اثربخشی ابزارهای فعلی و کانال‌های فروش

بهتر است ابتدا به ابزارها و کانال‌هایی که برای بازاریابی دیجیتال دارید نگاهی بیندازید تا در آینده با توسعه استراتژی‌های خود دچار سردرگمی نشوید. رسانه ای که دارید به شما کمک می‌کند ابزارها و کانال‌های بازاریابی دیجیتال را دسته‌بندی کنید.

مقاله مرتبط:

۸ دلیل برای استفاده از ویدئو مارکتینگ در عصر حاضر

۴. رسانه‌های خود را مرور کنید

به جرات می‌توان گفت که رسانه ای که در اختیار شماست در قلب بازاریابی دیجیتال مجموعه شما قرار دارد.

هر نوع پیامی که توسط برند شما منتشر می‌شود در گروه محتوا قرار می‌گیرد، این پیام ممکن است محتوای بخش «دربارهٔ ما» وب‌سایت شما باشد یا ممکن است توضیحی از محصولات، پست‌های وبلاگ، کتاب‌های الکترونیکی، اینفوگرافیک‌ها و پست‌های شما در سایت باشد.

محتوا به تبدیل بازدیدکنندگان وب سایت به مشتریان بالقوه کمک می‌کند، از سوی دیگر، محتوا باعث می‌شود برند شما به صورت آنلاین مشهورتر شود. محتوای بهینه‌سازی شده تأثیر زیادی در بهبود رتبه وب سایت در موتورهای جستجو خواهد داشت.

بنابراین، برای توسعه یک استراتژی بازاریابی دیجیتال، باید تصمیم بگیرید که چه نوع محتوایی می‌تواند به شما در دستیابی به اهدافتان کمک کند.

دیجیتال مارکتینگ
دیجیتال مارکتینگ

۵. وضعیت رسانه ای را که به در دست دارید را، بررسی کنید

مطالعه جایگاه رسانه ای که در مواجهه با اهدافی که در پیش دارید به شما کمک می‌کند تا ایده‌های بهتری در ذهن خود داشته باشید. کانال‌هایی را پیدا کنید که ترافیک را به سمت وب سایت شما هدایت می‌کنند و هر یک از این منابع را بر اساس اثربخشی آنها رتبه‌بندی کنید. Google Analytics یا Source Reports ابزارهای خوبی در این زمینه در اختیار شما قرار می‌دهد.

تحقیق در مورد وضعیت رسانه ای که دارید به شما کمک می‌کند مقالاتی را پیدا کنید که ترافیک خاصی را به وب سایت شما هدف قرار داده‌اند. هدف اصلی از مطالعه وضعیت رسانه‌هایی که به دست آورده‌اند این است که در ذهن شما تصویر کاملی از رسانه به تصویر بکشد که به شما در دستیابی به هدف اصلی مجموعه کمک می‌کند.

۶. حتماً رسانه ای را که خریداری کرده‌اید بررسی کنید

در این فرایند باید موارد ذکر شده در قسمت‌های قبل را در نظر بگیرید، باید عملکرد هر یک از رسانه‌های خریداری شده را بررسی کنید، در این زمینه می‌توانید در گوگل ادوردز، فیس بوک، توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی هزینه کنید. محاسبه کنید که این شبکه‌ها چقدر توانسته‌اند شما را به اهدافتان نزدیک کنند.

به عنوان مثال، اگر پول زیادی را در Google Adwords خرج کرده‌اید و از این طریق درآمد خوبی دریافت نکرده‌اید، ممکن است زمان آن رسیده که رویکرد جدیدی در پیش بگیرید و آن را در سایر پلتفرم‌های تبلیغاتی خرج کنید. در پایان، کل ایده پلتفرم‌های مختلفی که برای آنها هزینه کرده‌اید باید در ذهن شما شکل بگیرد. به این ترتیب می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا به هزینه کردن در این پلتفرم‌ها ادامه دهید یا آنها را حذف کنید.

مطالعه بیشتر:

چگونه کمپین ویدئویی بسازیم؟

رسانه دیجیتال
رسانه دیجیتال

۷. خلاصه

فرایند طراحی و تحقیق نقشه که در بالا به تفصیل ذکر شد به شما کمک می‌کند تا دید کاملی از استراتژی بازاریابی دیجیتال در ذهن خود داشته باشید. برای یادآوری به مواردی که تاکنون در نظر گرفته‌ایم اشاره می‌کنیم:

  • شخصیت خریدار را با جزئیات کامل ایجاد کنید.
  • شناسایی یک یا چند هدف خاص بازاریابی؛
  • فهرستی از تمام رسانه‌هایی که دارید تهیه کنید.
  • تمام رسانه‌های موجود را بررسی کنید.
  • طراحی نقشه برای استفاده از محتوایی که ایجاد کرده‌اید یا می‌خواهید ایجاد کنید.

اگر به مطالب مقاله ۷ نکته مهم برای بازاریابی دیجیتال علاقمند بودید، به این مقاله مرجع نیز نگاهی بیاندازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *