۳۲ نوع فیلم تبلیغاتی

commercial video

۳۲ نوع فیلم تبلیغاتی که هر تجارتی می بایست بشناسد

ما فهرستی ایجاد کرده‌ایم که ویدیو های بازاریابی را بر اساس دسته و نوع در هر دسته تعریف می‌کند و همچنین توضیح داده‌ایم که هر نوع ویدیو در چرخه خرید مشتری شما کجا قرار می‌گیرد.

برای دیدن نمونه‌هایی از انواع مختلف ویدیو های بازاریابی و نحوه مطابقت آنها با اولویت‌های مشتری، نمودار تعاملی ما را بررسی کنید: نوع صحیح ویدیو های بازاریابی را برای جذب مخاطب خود انتخاب کنید.

قبل از اینکه هدف و کارکرد هر نوع ویدیو بازاریابی را توضیح دهیم، می‌خواهیم با حذف برخی از باورهای غلط رایج شروع کنیم:

تبلیغات یوتیوب، اسنپ چت، و تلویزیونی جزو انواع فیلم تبلیغاتی محسوب نمی شوند. همچنین ویدیو های موبایلی، وایرال، بازاریابی محتوایی، ایمیلی از جمله فیلم های تبلیغاتی نیستند.

در اینجا ۳۲ فیلم تبلیغاتی برای جذب مخاطب بیشتر را به شما معرفی می نماییم.

فیلم تبلیغاتی
فیلم تبلیغاتی

ویدیو های بازاریابی غیر متمرکز بر برند

امروزه بزرگترین فرصت برای برندها برای دستیابی به مخاطبانشان به شیوه ای معنادار، صحبت کردن درباره خودشان نیست. مشتریان بالقوه واقعاً به شما یا تجارت شما اهمیت نمی دهند. آنها به این اهمیت می دهند که شما چه کاری می توانید برای کمک به حل مشکلات آنها انجام دهید و چگونه ممکن است به زندگی آنها ارزش بیافزایید.

این به معنای سرگرم کردن، الهام بخشیدن و آگاهی دادن به مخاطبان است. موضوع ویدیو ممکن است «مربوط به برند» باشد، اما تمرکز این ویدیو ها در مورد شرکت، محصول یا خدمات شما نیست. (این نوع ویدیو ها در گذشته به طور کلی به عنوان “بازاریابی محتوا” نامیده می شدند.)

 

مقاله مرتبط:

ویژگی های یک تیزر تبلیغاتی خوب

 

تاکید بر چیزی است که ارزش واقعی برای بیننده دارد. در اینجا سه نوع ویدیو متمرکز بر برند وجود دارد:

۱.     ویدیوی اطلاع رسانی درباره برند

هر ویدیویی که هدف اصلی آن ارائه اطلاعات ارزشمند باشد، که یادآوری برند در ذهن بیننده نیست و توسط برندسازی نا محسوس انجام می‌شود.

۲.     اسناد جزئی درباره برند

هر ویدیویی که بیانگر یک داستان غیر مرتبط با برند، واقعی و گزارشی باشد که به طریقی با نشان دادن ملایم محصول یا نام تجاری بصورت نامحسوس انجام می شود.

۳.     ویدیوی سرگرمی محور درباره برند

هر ویدیویی، که هدف اصلی آن سرگرم کردن مخاطب باشد، و این سرگرمی با نشان دادن ملایم محصول یا نام تجاری بصورت نامحسوس به مخاطب صورت بپذیرد جزو این دسته قرار می گیرد. تفاوت سه دسته ویدیوی قبلی این است که برندینگ در حاشیه قرار دارد. پیام ویدیو مستقیماً درباره برند نیست و ویدیو و اطلاعات برند دو مبحث جداگانه به نظر می رسند. (مثلاً ربط دادن ترافیک به خرید آنلاین بدون اشاره مستقیم به اسم برند)

۴.     ویدیو های بازاریابی محصول

این نوع ویدیو ها رایج ترین ویدیو های بازاریابی هستند. اغلب تبلیغات تجاری تلویزیون و تبلیغات اینترنتی محصول روی ویژگی های اصلی و مزیت های محصول و خدمات تمرکز دارند. یک تبلیغ تلویزیونی سریعاً با محتوای استریم و درخواستی جایگزین می‌شود، ماهیت و قالب ویدیو های محصول به سرعت در حال تغییر است.

۵.     نمایش محصول

ویدیوی نمایش محصول از ویدیوی تبلیغاتی محصول متفاوت است. نمایش محصول به شدت روی جزئیات محصول و مزایای رقابتی آن تمرکز دارد. این ویدیو ها برای افرادی ساخته می شوند که قصد خرید یک محصول را دارند ولی هنوز برای اقدام به خرید مردد هستند. (بخصوص در پیشنهادهای B2B)

۶.     ویدیو های رو نمایی از محصول

ویدیو های رو نمایی از محصول نوع ویژه و خاصی از ویدیو های تبلیغاتی محصول هستند. آنها روی موضوع اصلی که خود محصول باشد تمرکز دارند و محصولات جدید شرکت را سریعاً رو نمایی می کنند. ویدیو های رو نمایی ممکن است توسط ویدیو های کوچکتر دیگری ادامه پیدا کنند، اما ویدیو هایی قوی و با کیفیت هستند که برای نشان دادن تدریجی محصول یا خدمات جدید در نظر گرفته شده است. کسب و کار های ثبت شده این ویدیو ها را برای نشان دادن تغییرات یک محصول و یا رو نمایی از محصول جدید تولید می کنند.

این نوع از ویدیو ها حدوداً در سال ۲۰۱۰ در سیلیکون ولی مشهور شدند. ویدیو های رو نمایی امروزه به دلیل افزایش شانس دیده شدن محصولات فناوری جدید مورد استقبال گسترده ای قرار گرفته اند و در شرایطی کاربرد دارد که شما وقت اضافی برای آزمایش روش ها و موقعیت های مختلف را ندارید.

۷.     ویدیو های سرمایه گذاری عمومی

نوع خاصی از ویدیو ها هستند که با سرمایه گذاری عمومی برای رو نمایی از یک محصول محبوب که انتظار زیادی برای تولید آن کشیده شده است ساخته می شوند. این نوع از ویدیو ها در سایت هایی مانند Kickstarter و Indiegogo رایج هستند. مالکان کسب و کار ها معمولاً از این ویدیو ها به نحوی بهره می برند. حضور بنیانگذار در این نوع ویدیو مهم است زیرا شما فقط یک محصول را خریداری نمی کنید، بلکه روی اهداف مالک نیز سرمایه گذاری می کنید. چیزی که این ویدیو ها را با ویدیو های رو نمایی متفاوت می کند این است که بیننده به این موضوع فکر می کند که “آیا می خواهم به این شخص کمک کنم؟” فکر می کند “آیا می خواهم ریسک خرید این محصول آزمایش نشده را بپذیرم؟” یا خیر.

۸.     ویدیو های توضیحی (پویا نمایی)

هر شخصی این ویدیو های پویا نمایی را دیده است. تعداد نا محدودی سبک و قالب برای پویا نمایی وجود دارد که با آن بتوان ویدیوی توضیحی ساخت. این سبک ویدیویی برای شرح امکانات و ویژگی های پیچیده محصول یا خدمات که در دنیای واقعی نشان دادن دشوار یا غیر ممکن است استفاده می شود. ابزارهای مبتنی بر وب که برای ایجاد خودکار این ویدیو ها توسعه یافته اند (به عنوان مثال Powtoon یا GoAnimate) بسیار چشمگیر هستند.

۹.     ویدیوی زنده (لایو)

این نوع ویدیو جدیداً برای اهداف بازاریابی استفاده می شود. در کنار پخش همزمان جلسات یا رویدادهای سالانه و و پخش زنده «لحظه ای و فی البداهه» از رویدادهای تجاری با کیفیت بالا، تا همین اواخر پیشرفت چندانی در ویدیو های بازاریابی زنده نداشته است. یوتیوب وب سایتش را در سال ۲۰۱۱ راه اندازی کرد و در حالی که برخی برند ها قبل از آن در حال پخش ویدیوی لایو بودند، به عنوان یک مرجع بازاریابی مطرح نشده بود.

به طور قطع، یوتیوب می داند که کدام نمایش و کدام گروه و کدام موضوعات مد نظر شماست و آن را به شما نمایش می دهد. اما فیس بوک خیلی چیزهای بیشتری در مورد شما می داند. می داند که شما و دوستانتان در مورد چه چیزی صحبت می کنید و چه چیزی واقعاً علاقه شما را بر می انگیزد. ویدیوی لایو فیسبوک بیشتر توسط سلبریتی ها بری اطلاع رسانی و ارائه اخبار مرتبط با نوع کارشان استفاده می شود. درست مانند گوگل که مالک دنیای جستجو است، فیسبوک نیز در حال تکامل است تا زندگی خصوصی شما را در اختیار داشته باشد و به‌ روز رسانی ‌هایی از چیزهایی که به آن‌ها اهمیت می ‌دهید، اعم از برند یا موارد دیگر، به شما ارائه می‌دهد. این نوعی از تکامل طبیعی است. (تصور کنید اگر فیس‌بوک مالک نتفلیکس باشد، تنها دلیل برای باز کردن یک پنجره مرورگر جدید، سفارش پیتزا و شاید سرویس در خواست خدمتکار برای دو هفته‌ است. فیس‌بوک هم اکنون در حال فروش محصول نیز است.)

۱۰. کمپین های ایجاد شده توسط مشتری

این نوع ویدیو ها باعث درگیر کردن مشتری و تشویق وی به ساخت ویدیو درباره محصول می شود. پیشنهاد جایزه برای بهترین محتوای تولید شده به طور گسترده توسط تولید کنندگان ویدیو استفاده می شود. این نوع ویدیو ها برای استفاده در شبکه های اجتماعی بسیار مناسب هستند.

ادیت فیلم تبلیغاتی
ادیت فیلم تبلیغاتی

 

۱۱. ویدیو های شیرین کاری

این نوع ویدیو ها را نمی توان وایرال نامید، ولی خروجی کار مشابهی دارند. اگر می خواهید که از ویدیو برای شرح لحظات شیرین زندگی استفاده کنید، ویدیو های شیرین کاری مناسب شما هستند. دو چالش حیاتی برای ساخت ویدیو های شیرین کاری وجود دارد:

اول اینکه آیا ویدیو های شیرین کاری شما به اندازه ای خوب است که مردم بخواهند آن را با دیگران به اشتراک بگذارند و در مورد آن صحبت کنند؟

دوم اینکه حتی اگر تمام دنیا بخواهند ویدیوی شما را به اشتراک بگذارند و به طور وسیع دیده شده و از آن استقبال بی نظیری شود، این چالش همچنان باقی است که نیاز است نوعی ارتباط مثبت با نام تجاری خود را بسیار سریع  ایجاد کنید.

برند شما می بایست در ویدیو دیده شده و اسم آن ذکر شود. «افرادی که در حال واکنش نشان دادن به هر چیزی از خود فیلم می گیرند» یک ژانر ویدیویی بسیار محبوب در حال حاضر در یوتیوب است. مصاحبه ها، ویدئو های دوربین صادقانه، ویدئو های “مرد در خیابان”، لب زدن و ادای دوبله و ویدئو های واکنش به جمعیت نمونه هایی از ویدئو های بازاریابی خیابانی هستند که معمولا در کمپین های B2C استفاده می شوند.

۱۲. ویدیو های رویدادی

ویدئو های رویدادها پایه اصلی ویدیو های شرکتی هستند. آنها شامل فیلمبرداری از رویدادهای حمایت شده شرکتی و ایجاد ویدیو های بازاریابی و اطلاعاتی از حضور در یک نمایشگاه بزرگ تجاری یا رویدادهای سالانه هستند. آنها همچنین می توانند شامل پخش زنده رویدادها و مصاحبه هایی باشند که شرکت در آن شرکت می کند. ویدیو های رویداد یکی از بزرگ ‌ترین فرصت‌ های از دست رفته برای اکثر کسب‌ و کارها است، زیرا شما ترکیب کاملی از تأمین‌ کنندگان، مشتریان، کارشناسان صنعت و رسانه‌ ها را در یک زمان با هم دارید و همه آماده مصاحبه هستند.

۱۳. اطلاعات تجاری

زمانی که تنها راه انحصاری تبلیغات آنلاین، شبکه های تلویزیونی بود، ویدیو های اطلاعات تجاری سعی می کردند تا راه خود را به شبکه‌ های بین ‌المللی باز کنند، زیرا تماشای تلویزیون به سرعت در حال کاهش است. اطلاعات تجاری معمولاً تبلیغات طولانی (۱۵ تا ۳۰ دقیقه ای) هستند که ویژگی ها و مزایای یک محصول خاص را بیان می کنند و اغلب شامل یک کانال فروش مستقیم مرتبط با ویدیو می باشند.

۱۴. تابلوی دیجیتالی و بیلبورد

از آنجایی که هزینه نمایشگر های دیجیتال روز به روز کاهش می ‌یابد، فراگیر شدن صفحه ‌نمایش‌ های دیجیتال همچنان در حال رشد است. این نوع ویدیو باید برای انتقال پیامی که در بازه زمانی ۵ ثانیه یا کمتر مورد توجه و درک قرار گیرد، ساخته شود.

۱۵. نقشه برداری پروجکشن

نقشه برداری پروجکشن یک استفاده بسیار خاص از ویدیو است. این نوع ویدئو اغلب بر اساس شیرین کاری یا رویداد، معمولاً در خارج از لوکیشن اصلی اجرا می شود. برنامه ‌های خلاقانه می ‌توانند این ابتکار با ارزش را خلق کنند، به خصوص زمانی که ویدیوی بازاریابی خیابانی با واکنش مثبت جمعیت همراه باشد.

 

مطالعه بیشتر:

بهترین نرم افزارهای ساخت تیزر تبلیغاتی

 

۱۶. ویدیو های داخل فروشگاه، لابی و اداری

دامنه توجه برای این نوع ویدیو ها نسبت به بیلبورد ها کمی طولانی تر است و مشتری بالقوه معمولاً در چرخه خرید بسیار دورتر است. این ویدیو ها به جای آگاهی، قصد کمک به بررسی و تصمیم گیری خریدار و مشتری دارد.

۱۷. رضایت مشتری

هیچ چیز قدرتمندتر از این نیست که یکی از مشتریان تان توضیح دهد که چگونه محصول یا خدمات شما مشکلات آنها را حل کرده و به آنها کمک کرده تا به اهداف تجاری یا شخصی خود برسند. برخی از ویدیو های رضایت مشتری به صورت بخش های ۱۰ ثانیه ای اجرا می شوند و برخی می توانند ۲ دقیقه یا بیشتر باشند، بسته به نحوه و مکان استفاده از آنها.

۱۸. داستان موفقیت مشتری

ویدیو های موفقیت مشتری داستان های ساختاری هستند که شما با همکاری مشتری خود ایجاد می کنید. هدف این ویدیو بیان یک داستان کامل است که نشان می دهد مشتری شما چگونه به نوعی موفق شده است.

برخی از ویدیو های موفقیت مشتری ها بسیار متمرکز بر محصول یا برند هستند و برخی تقریباً به طور انحصاری بر فرآیند خرید مشتریان متمرکز هستند و تنها اشاره ای گذرا به نام تجاری شما دارند. اینها اغلب از قالب مطالعه موردی (مشکل، راه حل، نتیجه) پیروی می کنند.

  1. نظرات محصول از زبان مخاطب

مورد اعتماد ترین ویدیو ها همین ها هستند. هر کسی می‌ تواند یک یا دو ویدیوی گواهی مشتری را که ساخته شده است، دریافت کند، درست مانند هر کسی که می ‌تواند چند مرجع خوب در رزومه خود دریافت کند. یافتن افرادی که در مورد محصول شما نظر بدهند و واقعی به نظر برسند، برای برند ها بسیار مهم است.

نظرات ویدیویی را می ‌توانید در هر جایی از YouTube گرفته تا پورتال ‌های تجاری مختلف پیدا کنید. تا جایی که مثبت هستند و برند شما را تبلیغ می کنند، باید به آنها ارجاع داده شود. همچنین می توانید با اشخاص ثالث قابل اعتماد شریک شوید تا برای محصولات خود نظر تولید کنید. این ویدئو ها در شبکه های اجتماعی بسیار تاثیرگذار هستند.

۲۰. ویدیو های آن باکس یا باز کردن بسته بندی محصول

فیلم های باز کردن جعبه توسط مشتریان محصول شما تولید می شود. وقتی مشتری محصول جدید را نشان می ‌دهد، آن را کنار هم می‌ گذارد (در صورت لزوم) و برای اولین بار امتحان می ‌کند، ویدیو ها بسته ‌بندی محصول شما را به تصویر می‌ کشند.

شکل دیگری از این نوع ویدیو، ویدیو های “Haul” است که در آن مشتریان (معمولاً خانم ها) چیزهای جالبی را که به تازگی خریداری کرده اند به نمایش می گذارند. ویدیو های «Pick-Up» همان نوع ویدیو هستند اما معمولاً توسط مردان ایجاد می‌ شوند.

۲۱. فیلم های بررسی اجمالی شرکت

این ویدیو ها بیش از ۵۰ سال است که به عنوان «ویدیو شرکتی» استاندارد عمل می ‌کنند. این نوع ویدیو ها معمولاً با صدای ابریشمی راوی شروع می ‌شوند: «از سال ۱۸۷۶…» یا «ما به آن افتخار می ‌کنیم…» یا «شیرین، خوشمزه و لذیذ»، اینها ارزش‌ های مهم برای مشتری هستند. استفاده از این نوع ویدیو ها روز به روز در حال کاهش است.

۲۲. ویدئو های استخدامی

ویدیو های استخدامی هدفمند ساخته شده اند تا به کارکنان شما نشان دهند که کار در شرکت شما چگونه است. در این ویدیو ها برای نشان دادن فرهنگ کسب و کار و ارزش‌ های تجاری دقت زیادی صورت می ‌گیرد، زیرا این عوامل در حال حاضر مهم‌ ترین مورد در انتخاب محل کار هستند (بیش از حقوق یا مزایا). چالش در اینجا شناسایی جنبه های منحصر به فرد و ارزشمند فرهنگ شرکت است (نه فقط فیلمبرداری از افرادی که در حال بازی فوتبال هستند) که می توانید آنها را برجسته کنید.

۲۳. ولاگ های شرکت

برای اختصار، می‌ خواهم دو نوع ولاگر را در نظر بگیرم: ۱. ولاگر های حرفه ‌ای که سبک ‌های جذاب، محتوای غنی و فهرست فزاینده‌ ای از فالوور ها دارند و ۲. سایر ولاگر هایی که به دلایل نا مفهومی انتخاب کرده ‌اند که جای تایپ روی صفحه کلید، روبروی یک دوربین صحبت کنند. اگر از هوش سریع و شخصیتی جذاب برخوردار هستید (مانند گری واینر چاک از Wine Library TV)، پس وبلاگ نویسی ممکن است راهی عالی برای جذب مخاطب و پیشبرد کسب و کار شما باشد.

۲۴. ویدیو های پشت صحنه

اگر کار جالبی مانند راه اندازی یک محصول جدید، تکمیل یک پروژه واقعا جالب، یا ساخت جالب ترین ساختمان اداری جهان انجام می دهید، یک راه جذاب برای گفتن داستان خود به مردم، ایجاد یک ویدیوی پشت صحنه است.

این نوع ویدیو ها راهی عالی برای باز کردن بحث های فرهنگی هستند و به مخاطبین و مشتریان احتمالی شما اجازه می ‌دهند تا بفهمند که واقعاً چه کسی هستید و عنصر انسانی بیشتری به برند شما اضافه کنید. در اینجا اصالت بسیار مهم است.

۲۵. فیلم تبلیغاتی رویداد های شرکتی

ویدیو های تبلیغاتی رویدادهای شرکتی از یک جهت مهم با ویدیو های رویداد معمولی متفاوت هستند – این نوع ویدیو ها فیلم هایی هستند که برای تبلیغ رویداد شما ایجاد می شوند. اگر شما صاحب رویداد هستید، احتمالاً می خواهید یک ویدیوی تبلیغاتی ایجاد کنید تا مخاطبان خود را متقاعد کنید که دفعه بعد در رویداد شما شرکت کنند. بهترین زمان برای برنامه ریزی برای این ویدیو ها قبل از شروع رویداد شما است.

تیزر تبلیغاتی
تیزر تبلیغاتی

۲۶. مصاحبه های شرکتی

این ویدیو ها می ‌توانند اشکال مختلفی داشته باشند، اما دو مورد از رایج ‌ترین قالب ‌ها مصاحبه و برنامه‌ های گفتگوی شرکتی هستند. شما مکانی را برای فیلمبرداری پیدا می کنید و از کارشناسان، رهبران فکری و سایر افراد جالب دعوت می کنید که وارد شوند و در مورد چیزهایی که به پایگاه مشتری شما مرتبط است صحبت کنند. مصاحبه کننده شما معمولاً باید یک کارمند خوش بیان با دانش گسترده و مهارت های خوبی در مقابل دوربین باشد. این نوع ویدیو های بازاریابی معمولاً در برنامه‌ های B2B استفاده می ‌شوند که در آن فرآیند خرید و چرخه‌ های طولانی خرید پیچیده است.

۲۷. ویدئو های مسئولیت اجتماعی شرکت

در حالی که ویدئو های مسئولیت اجتماعی شرکت برای اکثر برند ها نسبتاً جدید است، اهمیت آن به سرعت در حال افزایش است. زیرا برخی از شرکت‌ ها به سادگی در حال «پاکسازی» رویه‌ های تجاری فعلی خود هستند تا مسئولیت پذیر نشان داده شوند.

شما به عنوان یک برند چه چیزی را مطرح می کنید؟ به چه چیزی اهمیت می دهید؟ ایجاد ویدیویی که آنچه را که فکر می ‌کنید در جهان درست یا غلط است و آنچه در مورد آن انجام می ‌دهید نشان می ‌دهد، راه خوبی برای ایجاد اعتماد در کسانی است که به همان چیزها اعتقاد دارند. ویدیو های روابط اجتماعی نیز در این دسته قرار می گیرند.

۲۸. روابط سرمایه گذار

شرکت های سهامی عام موظفند گزارش های مالی فصلی و سالانه را تهیه کنند. اینها گاهی اوقات می توانند به شکل ویدیو هایی باشند که مصرف آنها برای بیننده آسان است. همچنین، این ویدیو ها می ‌توانند حاوی اطلاعاتی در مورد محصولات جدید، مسئولیت شرکت یا هر چیز دیگری باشند که کسب ‌و کار احساس می ‌کند سهامداران یا سهامداران احتمالی علاقه ‌مند به مشاهده آن هستند.

۲۹. بیانیه مطبوعاتی ویدیویی

شرکت های سهامی عام موظفند گزارش های مالی فصلی و سالانه را تهیه کنند. اینها گاهی اوقات می توانند به شکل ویدیو هایی باشند که مصرف آنها برای بیننده آسان است. همچنین، این ویدیو ها می ‌توانند حاوی اطلاعاتی در مورد محصولات جدید، مسئولیت شرکت یا هر چیز دیگری باشند که کسب‌ و کار احساس می‌ کند سهامداران یا خریداران احتمالی علاقه ‌مند به مشاهده هستند.

۳۰. اطلاعیه های خدمات عمومی

بیشتر ویدیو های اطلاعیه های خدمات عمومی ها توسط دولت یا سازمان های شبه دولتی تولید می شوند. برخی از کسب ‌و کارها شروع به حمایت از کمپین ‌های آگاهی ‌بخشی می‌ کنند که در خدمت منافع عمومی بیشتر است.

promo video
promo video

۳۱. ویدیوی پشتیبانی مشتری

تا به حال پیش آمده است که محصولی از کار بیفتد که اگر فقط ویدیو های پشتیبانی یا خدمات در دسترس باشد، احتمالاً می توانید خودتان آن را تعمیر کنید. آیا فوق العاده نبود که روی پیوندی به یک ویدیو کلیک کنید که به وضوح همه چیزهایی را که باید در مورد محصول یا خدمات جدید خود بدانید توضیح می دهد. (و این فرصت عالی برای افزایش فروش یا فروش متقابل مشتریان شما است).

۳۲. ویدیو های پرسش های متداول

هر محصول یا خدماتی دارای تعداد محدودی سؤال است که مشتریان احتمالاً در مرحله ای از مراحل خرید خود از آنها می پرسند. چرا در این راه به آنها کمک نمی کنید؟

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فیلم تبلیغاتی می توانید به این لینک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *